Ochutnávání vína

Ochutnávání neboli degustace vína je jednoduše řečeno identifikace vjemu jednotlivých složek vína. Základem každé degustace je správná technika. Komplexní smyslové vnímání vína vyžaduje čtyři kroky: čich, chuť, konečné ochutnání v celé ústní dutině a nakonec vizuální posouzení barvy. Při senzorické zkoušce je vždy nejprůkaznější vůně, na druhém místě chuť a až nakonec barva. Je třeba podotknout, že degustace je zcela subjektivní proces. Ochutnávání by pro každého milovníka tohoto ušlechtilého nápoje mělo být zcela unikátním prožitkem a také radostí z objevování nového a dosud nepoznaného. Ochutnávka by se měla konat v místnosti bez jakýchkoliv vůní nebo zápachu,v přiměřené teplotě. Čichově neutrální sklenky stojí na stole pokrytém bílým ubrusem, prostředí by mělo být klidné a nenucené. Před ochutnávkou nejíme kořeněné pokrmy. Nejlepším školením jsou tématické ochutnávky. Při nich můžeme definovat rozdíly mezi jednotlivými víny. Pro takovou ochutnávku se proto hodí vína jedné odrůdy od různých výrobců z různých oblastí nebo několik ročníků stejného vína.

Takže jak na to?

Sklenku naplníme asi z jedné třetiny, držíme za stopku- nejprve jemně zakroužíme, abychom z tekutiny uvolnili aromatické látky, pak si přičichneme, následně vypijeme jeden doušek. Necháme chuť doznívat v zadní části ústní dutiny a přitom pozorujeme barvu vína…..

A co bychom vlastně měli cítit, chutnat a vidět?

Vůně

Základem dobrého vnímání vůně je soustředění se na skupiny látek, které k sobě patří. Ovocná vůně svěžích bílých vín může sahat od banánu, melounu, ananasu přes jablko a broskev až k citronu. Další skupinou mohou být vůně rostlin, květů nebo listu. U plnějších vín může být aromatické spektrum rozšířeno o podtóny medu, slámy, vanilky, cedrového dřeva a minerálu.U jednoduchých červených vín můžeme ucítit plody červených bobulovin nebo například třešně nebo švestky. U velkých červených vín pak můžeme cítit aroma čokolády, kávy, kouře nebo různých odstínů dřeva.

Chuť

Bílá vína mají sladkokyselou strukturu, její vyváženost je indikátorem kvality. Opravdu dobré víno by mělo mít v okamžiku, kdy víno polkneme, mnohovrstevné doznívající aroma, v kterém vzájemně doplňují ovocné a kořenné podtóny,s jemnými podtóny dřeva a mohou rozvíjet na podkladě minerálních přídechů, pocházejících z polohy vinice. Červené víno se od bílého liší především obsahem tříslovin.Tyto látky (taniny) pocházejí z peciček, stopek a slupek bobulí případně také ze školení v dřevěných sudech. Kvalitní červené víno má mít vyváženou sladkost, kyselost a hořkost. Pro červené víno platí, že opravdu velké víno se projeví až v okamžiku, kdy ho polykáme, rozmanitostí aroma a chuti.

Barva

Pro konzumaci vína objektivně řečeno není barva až tak důležitá, protože neovlivňuje jeho chuť. Barvy u bílých vín mohou sahat od bledězeleného mladého svěžího vína až po zlatožlutou barvu staršího vyzrálého vína. U červených vín je barva ovlivněna kvašením rmutu se slupkami, ale také odrůdou a samozřejmě kvalitou technologických postupů na vinici i ve sklepě. A proto může sahat od světle rubínové barvy u vín lehčích až po temně rudou u hutných vín.