Víno u stolu

Jak kombinovat víno s jídlem? Najít správný soulad mezi pokrmy a víny není jednoduché. Ve volbě hraje důležitou roli celá řada faktorů: úprava pokrmu, použití surovin a koření, druh hostiny, roční období, rozpočet a v neposlední řadě osobní představy a zvyky.

Obecná pravidla o vztahu jídla a vína se mohou z různých zdrojů podstatně lišit, avšak základní aspekt je nesporný, volíte-li víno k jídlu, tak platí, čím delikátnější a jemnější pokrm, tím jemnější chuť a vůni by měl mít i zvolený druh vína. Jídla s výraznější chutí je možné kombinovat s chuťově plnějšími víny a naopak. Například z lehkého vína k ostré orientální omáčce se stane v ústech nevýrazná tekutina a obrácený extrém, dušená šunka zapitá výrazným a mohutným vínem rozhodně nenabídne kulinářský zážitek.

Platí tedy, že víno a pokrm musí vzájemně ladit, musí se spolu podporovat a doplňovat a ani jedna složka nesmí mít navrch. Jedině tak se docílí nejlepšího zážitku.

Co platí s jistotou, je vzájemné působení základních chutí. Chuť slaná posiluje pocit hořkosti, hořká umocňuje kyselou, sladká zmírňuje kyselou, slanou a hořkou. Spojíme-li dvě chutě, které se doplňují, můžeme docílit harmonie a naopak. Důležitou složkou pokrmu, na kterou se při výběru vína k danému jídlu soustřeďujeme, je samozřejmě také použitá surovina (maso, zelenina, atd.), velmi důležitou ingrediencí je koření a v neposlední řadě také charakter omáček.

Existuje skutečně řada nejrůznějších kombinací a možností, jak si víno a pokrm vychutnat. Stačí se jen nebát nových prožitků a směle se pustit do ochutnávání. Bez ohledu na to, co se píše a co kdo radí, je vždy nejlepší kombinace ta, která člověku nejvíce vyhovuje.

Platí obecné zásady:

Bílé víno – podávejte ke světlým masům jako jsou ryby, drůbeží, telecí maso, světlé omáčky, světlé sýry.

Červené víno – podávejte ke tmavým pokrmůmvíno se nehodí k jídlům okyseleným octem, čokoládovým dezertům, zavařeninám, vajíčkům.

Sladké víno – podávejte ke sladkému zákusku. Předkrm jako je například kaviár doplňme vhodně například vínem Chardonnay.

K zeleninovým salátům je vhodné bílé, lehké víno s jemným aroma jako např. Aurelius nebo svěží Sauvignon.

K předkrmům z hovězího masa podáváme červená vína s vyšším obsahem kyselin – Frankovka, nebo André.

K polévkám můžeme podávat:

zeleninové polévky dobře doprovází růžové víno

drůbeží polévky dobře doprovází bílé víno Müller-Thurgau

rybí polévku skvěle doladí Rulandské bílé

zvěřinovou polévku nepokazí ani červené víno Frankovka

krémové bílé polévky podávejte například se Sylvánským zeleným

Hlavní chody:

Pro jídla hlavního chodu platí pravidlo lehké k lehkému.
u ryb platí, čím je ryba méně tučná, tím lehčí víno servírujeme. Ke sladkovodním rybám bílé víno Aurelius nebo Ryzlink vlašský

ke smažené rybě víno plnější jakým je Ryzlink rýnský, ale vždy servírujte suché víno

k mořským rybám se skvěle hodí Chardonnay

drůbeží maso, kuřecí a krůtí maso doplní mírně aromatická vína – například Pálava, ale krocana, jehož maso je jak bílé, tak tmavé můžeme podávat červené víno Modrý portugal

Vydatné hlavní chody:

z vepřového masa servírujeme plnější červené víno např. Modrý portugal

z hovězího masa a k hovězímu steaku se hodí vyzrálé, plné červené víno Cabernet Sauvignon

z telecího masa k pokrmům méně tučným podáváme vína vychlazenější a k jídlům tučným vína, která mají teplotu na vyšší hranici

ke steaku z jehněčího masa jsou vhodné bílá vína Veltlínské zelené, nebo rose Zweigeltrebe

Tmavá masa a nebo kořenitá jídla:

pernatá zvěřina podáváme vína charakteru Rulandské modré

zvěřina servírujeme plné vína Cabernet Sauvignon nebo Svatovavřinecké

obecně platí že čím je maso tmavší, tím zralejší a plnější víno vybíráme – Frankovku u tučnějšího masa je vhodné víno mladší červené s výraznými tříslovinami.

Dezerty:

k ovocným salátům je vhodné aromatické víno Irsai Oliver nebo Muškát moravský

k sorbetům či zmrzlinám se hodí bílá vína nebo sekty

ke krémovým dezertům víno ledové nebo víno slámové